Aktualności

Nowe gminy w szeregach Związku

Nowe gminy w szeregach Związku

W ostatnim czasie, do grona Gmin Członkowskich Związku Gmin Lubelszczyzny przystąpiły...

Posiedzenie Zarządu ZGL w Gminie Firlej 11.09.2019

Posiedzenie Zarządu ZGL w Gminie Firlej 11.09.2019

Posiedzenie Zarządu ZGL w Gminie Firlej 11.09.2019 W dniu 11.09.2019 w Gminie Firlej (w...

Posiedzenie Zarządu ZGL, Janów Lubelski 08.01.2020

Posiedzenie Zarządu ZGL, Janów Lubelski 08.01.2020

Posiedzenie Zarządu ZGL w Gminie Janów Lubelski 08.01.2020 W dniu 08.01.2020 w Gminie...

 • Nowe gminy w szeregach Związku

 • Posiedzenie Zarządu ZGL w Gminie Firlej 11.09.2019

 • Posiedzenie Zarządu ZGL, Janów Lubelski 08.01.2020

XX-lecie Działalności Związku Gmin Lubelszczyzny

ZGL1. Opublikowano w Uncategorised

20lecie zgl W 2015 podsumowujemy okres 20 lat funkcjonowania Związku.

Początek lat 90-tych to kształtowanie się odrodzonej samorządności. Ponieważ wszyscy uczyliśmy się jak funkcjonować w nowej, wolnej rzeczywistości, z jednej strony nie bardzo wiedzieliśmy na ile my samorządowcy sobie możemy pozwolić, a z drugiej administracja rządowa miała silne zakusy aby wszystko co tylko możliwe regulować centralnie, na co rzecz jasna samorządowcy się nie zgadzali. Aby głos samorządu miał jakiekolwiek znaczenie należało go zwielokrotnić. Jedynym sposobem aby tego dokonać było stowarzyszenie się. Pierwszy Związek powstał na obszarze starego województwa lubelskiego, liczącego wówczas 68 gmin i założony został przez 26 gmin wiejskich, stąd też jego pierwsza nazwa: Związek Gmin Wiejskich Lubelszczyzny. Po wprowadzeniu drugiego etapu reformy samorządowej, w wyniku której powstały samorządowe powiaty i województwa, i powstało duże województwo lubelskie, Związek został przekształcony w Związek Gmin Lubelszczyzny, co zaowocowało znacznym powiększeniem liczby członków, dzięki możliwości przystępowania do Związku miast.

Związek powstał w specyficznej rzeczywistości. Aby umacniać ideę samorządności potrzebna nam była odpowiednia siła oddziaływania. Dzięki wyrażaniu wspólnych opinii w kwestiach najbardziej istotnych z punktu widzenia samorządów, chociażby w obszarze zarządzania oświatą, mieliśmy poczucie rzeczywistego wpływu na jakość powstającego prawa. W czasie kiedy rozpoczęliśmy funkcjonowanie, jakość prawa obowiązującego samorządy pozostawiała wiele do życzenia, a głos samorządów był dla administracji rządowej pożądany i wiele naszych sugestii zostało w toku prac legislacyjnych uwzględnionych.

Z okazji Jublieuszu XX-lecia Funkcjonowania Związku Gmin Lubelszczyzny zostały przyznane okolicznościowe statuetki Związku dla tych samorządowców którzy najdłuzej aktywnie działali we Władzach stowarzyszenia.

Seminarium STATUS PRAWNY RADNEGO GMINY

ZGL1. Opublikowano w Aktu

Szanowni Państwo, Radni Gmin z Województwa Lubelskiego!

Zapraszamy Państwa do udziału w Seminarium PRAWA I OBOWIĄZKI RADNEGO, zaplanowanym na dzień 26 czerwca 2015 roku (piątek) o godzinie 10.00.

SEMINARIUM ODBĘDZIE SIE BIURZE ZWIĄZKU GMIN LUBELSZCZYZNY,  przy ul. I Armii Wojska POlskiego 5/3 (I piętro) - kamienica niedaleko Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Celem Seminarium jest szczegółowe omówienie najważniejszych zagadnień związanych z wykonywaniem mandatu radnego w radzie gminy czy radzie powiatu. Szczególny nacisk zostanie położony na zagadnienia związane z możliwą utratą mandatu radnego przed upływem kadencji.
Zaprezentowane zostaną następujące zagadnienia:

 • prawa i obowiązki radnego,
 • zakazy związane z pełnieniem funkcji radnego,
 • oświadczenia majątkowe radnych,
 • relacje między organem wykonawczym a organem uchwałodawczym,
 • organizacja rady gminy / powiatu,
 • wybrane elementy ogólnej procedury uchwałodawczej,
 • wybrane propozycje zmian ustawowych dotyczących statusu prawnego rady gminy/ powiatu oraz radnych,
 • świadczenia dla radnych a podatek dochodowy (przychody radnych, zwolnienia podatkowe i ich zakres, świadczenia rzeczowe, szkolenia w kontekście przepisów o przychodach z nieodpłatnych świadczeń).

Seminarium poprowadzą przedstawiciele Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu: Maciej Kiełbus (Starszy Konsultant w Dziale Prawa Administracyjnego) oraz Mec. Dominik Goślicki (radca prawny w Dziale Prawa Podatkowego). Przedstawiciele w/w Kancelarii Prawnej służą wsparciem merytorycznym Ogólnopolskiemu Porozumieniu Organizacji Samorządowych, w którym działa również Związek Gmin Lubelszczyzny.
Udział w Seminarium Radnych z Gmin Członkowskich Związku Gmin Lubelszczyzny jest NIEODPŁATNY. Koszt udziału w Seminarium Radnych z Gmin NIE NALEŻĄCYCH do Związku Gmin Lubelszczyzny wynosi 100 zł brutto od osoby. Z pojedynczej gminy może uczestniczyć w seminarium więcej niż jedna osoba.

Serdecznie zapraszamY do skorzystania z możliwości udziału w seminarium prowadzonym przez doświadczony zespół prawników, którzy specjalizują się w prawie samorządowym i na co dzień współpracują z gminami z całej Polski.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Kontakt

Związek Gmin Lubelszczyzny
ul. I Armii Wojska Polskiego 5 (I piętro)
20-078 Lublin
tel. 81 444 02 80
fax: 81 444 07 29
[email protected]

Pobierz logo

Pobierz nasze logo.

Logo w pliku jpg Logo w pliku pn Logo w pliku psd Logo w pliku cdr